New 2026 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 275RL Travel Trailer
200-watt roof panel with 30-amp controller, (2) awnings, electric stabilizer and tongue jacks, 2" accessory hitch, Theatre Seating, (2) A/C's.
Forest River Wildwood Heritage Glen travel trailer 275RL highlights:
- Front Bedroom
- Panoramic Windows
- Outside TV
- Hidden Storage
At the front of the unit, you’ll find a private bedroom featuring a comfortable 60" x 80" queen bed designed to give you a restful night’s sleep, along with a convenient closet for storing clothing and daily essentials. Moving down the hall, the full bathroom offers a porcelain toilet and a backlit mirror, providing excellent lighting as you get ready for the day. Toward the rear, the open kitchen and living area truly shine with dual opposing slide-outs that create a spacious, easy-to-move-around layout. The kitchen is equipped with a 10-cu. ft. refrigerator, a residential single-bowl undermount sink, and ample overhead cabinetry for dry goods, while a swing-open entertainment center with hidden storage adds even more room for groceries and supplies. Enjoy meals at the four-chair dining table, catch up on work at the dedicated desk in the opposing slide, or relax in the theater seating or tri-fold sofa while watching your favorite shows on the 50" TV after a full day of adventure.
With any Wildwood Heritage Glen travel trailer by Forest River, the quality construction, attention to detail and design along with a bright and welcoming interior allows you to relax in comfort. Each model includes a WeatherShield one piece fiberglass roof, nitrogen-filled radial tires, and an enclosed underbelly with 12V tank heaters on all holding tanks for added protection. You will appreciate the on-demand tankless water heater, along with power stabilizer and tongue jacks, and an extra-large pass-thru storage with slam latch baggage doors. Head inside to enjoy matte gold hardware, wood door casings in place of plastic door casings, and an ultimate interior lighting upgrade with 4k puck/strip lights and a stylish LED back-lit bath mirror!
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
You Save: $20,002
Sale Price: $48,999
Stock# 29020
Exterior Color: Heritage Grey
Interior Color: DUNE
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Interior Color | DUNE |
| Exterior Color | Heritage Grey |
| Hitch Weight | 915 lbs |
| GVWR | 9715 lbs |
| Dry Weight | 8345 lbs |
| Cargo Capacity | 1332 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 4400 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | 60K On Demand Tankless |
| AC BTU | 31500 btu |
| TV Info | 50" LED Smart TV |
| Awning Info | With LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TWBD23TU029020 |
Wildwood Heritage Glen 275RL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


