New 2026 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 270FKS Travel Trailer
Front Kitchen / 2 Slideouts / Outdoor Kitchen / Theatre Seating / 200 WATT ROOF MOUNTED SOLAR PACKAGE
View all Wildwood Heritage Glen Floorplans
2026 270FKS Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 HERITAGE GLEN 270FKS
- DUNE INTERIOR DÉCOR
- EXPEDITION PACKAGE
- ELEVATED VALUE PACKAGE
- 200 WATT ROOF MOUNTED SOLAR PACKAGE
- 200W PANEL, 30AMP CHARGE CONTROLLER, 12V BATTERY
- DELUXE FRONT CAP PROTECTIVE COVER
- RIVA SEAL
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Price:
$65,196
You Save: $19,201
Sale Price: $45,995
You Save: $19,201
Sale Price: $45,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38425
Location: Turlock, CA
Stock# 38425
Stock# 38425
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 270FKS Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 2 |
| Length | 33 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 1160 lbs |
| Dry Weight | 8243 lbs |
| Cargo Capacity | 1717 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 31500 btu |
| TV Info | LR 50" LED Smart TV |
| Awning Info | 19' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 028054 |
For more information
Contact Us
Wildwood Heritage Glen 270FKS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


