New 2026 Forest River RV Wildwood Heritage Glen 261FKRB Travel Trailer
Chef's front kitchen combined with a spacious rear bathroom!
Forest River Wildwood Heritage Glen travel trailer 261FKRB highlights:
- Double Sink Vanity
- Custom King Bed
- Front Kitchen
- 22' Awning with LED Lights
- Hot/Cold Exterior Shower
You'll love every minute spent in this double slide out, couple's trailer! You can wake up refreshed each day on your king bed and enjoy more walking space with the bed being on a slide out. There is also a dresser with a fireplace for a cozier feel, and the full rear bath includes dual bath sinks plus a walk-in shower to freshen up in. Washer and dryer connections are also located here so you can choose to add those appliances if you wish. The main living area includes a theater seat, no carpet for easy cleaning, and ample counter space in the front kitchen. There is also a bar top with two seats, and plenty of storage space for all your belongings.
With any Wildwood Heritage Glen travel trailer by Forest River, the quality construction, attention to detail and design along with a bright and welcoming interior allows you to relax in comfort. Each model includes a WeatherShield one piece fiberglass roof, nitrogen-filled radial tires, and an enclosed underbelly with 12V tank heaters on all holding tanks for added protection. You will appreciate the on-demand tankless water heater, along with power stabilizer and tongue jacks, and an extra-large pass-thru storage with slam latch baggage doors. Head inside to enjoy matte gold hardware, wood door casings in place of plastic door casings, and an ultimate interior lighting upgrade with 4k puck/strip lights and a stylish LED back-lit bath mirror!
With over 45 years as a family run business we carry great new products from brands like Jayco, Forest River, Venture RV and DRV, and Crossroads and Thor Motor Coach. Southern RV also features certified pre-owned RV's from companies like Keystone, Brinkley, Heartland, Airstream and Alliance,Tiffin and Winnebago. Come into our Cumming or Mcdonough locations and take advantage of the exceptional customer experience and marvelous pricing that has positioned Southern RV as one of the most awarded RV Dealers in the America with two RV Business Top 50 Dealer awards, three Inc. 5000 awards, as well as a Top Ten Venture RV Dealer for four years in a row.
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $20,076
Sale Price: $44,979
Stock# WH26FK8711
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 31 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 6 in |
| Hitch Weight | 1020 lbs |
| Dry Weight | 7563 lbs |
| Cargo Capacity | 2257 lbs |
| Fresh Water Capacity | 45 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | 40" LED Smart TV |
| Awning Info | 22' with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TW882XTU028711 |
Wildwood Heritage Glen 261FKRB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


