New 2026 Forest River RV Wildwood Grand Lodge 40FKP Destination Trailer
ARRIVING SOON!!
2026 40FKP Features and Options
CRESCENT INTERIOR DECOR
BEST IN CLASS VALUE PACKAGE
WASHER/DRYER PREP
STABILIZER JACKS
EXTREME WEATHER PACKAGE
What Our Customers Are Saying
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Contact us for price
Joe's Campers
Location: New Ulm, MN
Stock# 40FKP1
Location: New Ulm, MN
Stock# 40FKP1
Interior Color: CRESCENT
Stock# 40FKP1
Interior Color: CRESCENT
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 40FKP Specifications
| Slides | 2 |
| Length | 43 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Interior Color | CRESCENT |
| Dry Weight | 12269 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 30000 btu |
| Awning Info | 22 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Electrical Service | 50 amp |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Kitchen Floorplans
Loft Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


