New 2026 Forest River RV Wildwood FSX 178ICE Travel Trailer
DOUBLE SIZE BUNK BED / DINNETE SLIDE OUT / 200W SOLAR PANEL !!
View all Wildwood FSX Floorplans
2026 178ICE Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 WILDWOOD 178ICE
- CRESENT DÉCOR
- LIMITED EDITION CAMP READY PACKAGE
- 12V POWER AWNING IPO NO AWNING
- 13.SK BTU ROOF MOUNTED A/C IPO SIDE MOUNT
- 8K BTU A/C
- FULL SIZE SPARE TIRE FOR PEACE OF MIND
- WALK ON ROOF W/ 3/8" ROOF DECKING+ LADDER PREPPED
- 10 CU FT REFRIGERATOR - 100% LARGER THAN NORMAL
- EDGE PROGRAM DISCOUNT
- RVIASEAL
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Price:
$35,954
You Save: $12,959
Sale Price: $22,995
You Save: $12,959
Sale Price: $22,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38495
Location: Turlock, CA
Stock# 38495
Stock# 38495
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 178ICE Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft 9 in |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| Dry Weight | 4099 lbs |
| Cargo Capacity | 1481 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 15' 12V Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 205991 |
For more information
Contact Us
Wildwood FSX 178ICE Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Bunkhouse Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


