New 2026 Forest River RV Wildwood 36VBDS Travel Trailer
2 King Bedrooms with versa -tilt!!
Forest River Wildwood travel trailer 36VBDS highlights:
- Rear Private Bedroom
- Walk-Through Bath
- Fireplace
- Front Private Bedroom
- Dual Entry
You're going to love this Wildwood travel trailer and its unique layout. The private bedroom is up front, and the private bedroom is at the rear of the unit. You will love the walk-through bath that leads into the bedroom, and the custom king bed's with Versa Tilt slide out provides more interior space in both bedrooms. This model also includes an 18' awning that will shade you during the day and create an outdoor living space you are sure to love.
The Wildwood travel trailers are packed with hassle-free camping amenities! There are a variety of floorplans to choose from so you can find the layout that best fits your needs. The heated and enclosed Accessibelly will help protect against the elements and debris during transport, and the exterior retro/metal redesign is sure to be eye-catching! There are stylish roller shades inside, along with updated backsplash, elegant curtain rods and curtains, plus many more interior comforts! Choose a Wildwood travel trailer today for quality and value!
Call 1-902-639-1509 for your best-case scenarios and our multiple payment solutions.
Did you know that most of our inventory has individual YouTube Videos on our website? Shop on-line with our up-to-date website www.PineAcresRV.com
To book an appointment to view in person, please call or e-mail us at [email protected]
At Pine Acres RV in Stewiacke, we know that service is important to you.
Comprehensive inspections included, Extended Warranty is available, connect with us via e-mail or a phone call. Service is the key to our success. Please call-in advance to speak with a Salesperson to book an appointment to view. Like and Subscribe to our YouTube channel today…. if you press on the notification bell you will be notified of all our latest / daily updated videos.
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
You Save: $24,640
Sale Price: $64,900
Stock# i3608
| Sleeps | 7 |
| Slides | 2 |
| Length | 38 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 5 in |
| Hitch Weight | 1155 lbs |
| Dry Weight | 8533 lbs |
| Cargo Capacity | 1582 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 27 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Custom King Versa Tilt, Versa Queen |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 18' with 4K Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TWDM27T8813351 |
Wildwood 36VBDS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


