New 2026 Forest River RV Wildcat XL 40STORY Fifth Wheel
**RON HOOVER SPECIAL**
Forest River Wildcat XL fifth wheel 40STORY highlights:
- Four Slides
- Double Vanity
- Front Bunkhouse
- Two Full Baths
- 70" Smart TV
If you enjoy long trips with family and friends, this fifth wheel is sure to meet all of your needs! There is a private bedroom with a king bed slide-out for more space and comfort, plus a spacious wardrobe. And you will be amazed by the lovely full rear bathroom next to the bedroom with a double vanity so you both can get ready at the same time! The living room is made spacious thanks to the dual opposing slides, and you'll find a sectional sleeper sofa here, as well as desk/dinette for meals and even work. And don't overlook the kitchen area with ample counter space, a four-burner range, an accessory sink and a French door 12V refrigerator! If you thought it couldn't get better, wait until you see the front room that will be the best place to relax and hang out, featuring a sleeper sofa, bunks above, and an entertainment center with a projector for a movie marathon.
With any Wildcat XL fifth wheel by Forest River, you will enjoy XL interior space thanks to the full profile 8' 6" wide body construction! These exclusive fifth wheels for Ron Hoover RV also feature a standard tow hitch receiver with a 3,000 lb. tow rating, an industry-leading triple A/C package, and a home theater system with a subwoofer and 4K Smart TV to keep you entertained. The Extreme Thermal Package includes an enclosed underbelly, three exterior layers of Luan fiberglass, high-density block foam insulation throughout, and more features that will help you extend your camping season. The Advantage Package is another stand-out package that provides you with residential appliances, solid surface countertops, electric fireplaces and USB/type C charging station throughout to name just a few luxury comforts!
Stopped in to look at options. Wonderful customer service, we were shown several different options to give us a good idea of what we liked and didnt like. Wish all lots were as attentive and helpful rather than pushing a big sale. Definitely will be back. - Lyncee
You Save: $44,102
Sale Price: $79,997
Stock# 92091
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: ONYX
| Sleeps | 9 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Interior Color | ONYX |
| Exterior Color | BEIGE |
| Hitch Weight | 2508 lbs |
| Dry Weight | 13698 lbs |
| Cargo Capacity | 2516 lbs |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 3 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | French Door 12V |
| Refrigerator Size | 18.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| AC BTU | 48000 btu |
| TV Info | LR 70" 4K Smart TV |
| Awning Info | Electric w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT3WC5B8TG400017 |
Wildcat XL 40STORY Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


