New 2026 Forest River RV WILDCAT XL 40STORY Fifth Wheel
*RON HOOVER BUILD*2026 40STORY Features and Options
You are going to love this RON HOOVER EXCLUSIVE fifth wheel!!
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Price:
$124,099
You Save: $44,102
Sale Price: $79,997
You Save: $44,102
Sale Price: $79,997
Ron Hoover RV & Marine Centers
Location: Oklahoma City
Stock# 92097
Location: Oklahoma City
Stock# 92097
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: ONYX
Stock# 92097
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: ONYX
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 40STORY Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Interior Color | ONYX |
| Exterior Color | BEIGE |
| Hitch Weight | 2508 lbs |
| Dry Weight | 13698 lbs |
| Cargo Capacity | 2516 lbs |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | 3 QUEENS and 2 TWINS |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| LP Tank Capacity | 40 |
| Water Heater Capacity | 60000 gal |
| Water Heater Type | TANKLESS |
| AC BTU | 28500 btu |
| TV Info | 4K SMART TV 70" |
| Axle Count | 3 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT3WC5B3TG400023 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


