New 2026 Forest River RV Wildcat XL 38BNB Fifth Wheel
*RON HOOVER BUILD*2026 38BNB Features and Options
You are going to love this RON HOOVER EXCLUSIVE fifth wheel!!
What Our Customers Are Saying
Awesome experience. Shawn was great and super helpful, very knowledgeable and made things very easy and quick. - Christopher
Price:
$118,177
You Save: $43,180
Sale Price: $74,997
You Save: $43,180
Sale Price: $74,997
Ron Hoover RV & Marine Centers
Location: Oklahoma City
Stock# 93602
Location: Oklahoma City
Stock# 93602
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: ONYX
Stock# 93602
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: ONYX
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 38BNB Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Interior Color | ONYX |
| Exterior Color | BEIGE |
| Hitch Weight | 2595 lbs |
| Dry Weight | 13568 lbs |
| Cargo Capacity | 3027 lbs |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | 2 QUEEN BEDS 2 BUNKS |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 18 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Capacity | 60000 gal |
| Water Heater Type | TANKLESS |
| AC BTU | 48000 btu |
| TV Info | 4K SMART TVs 50" and 70" |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 4 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT3WC3B2TG400078 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


