New 2026 Forest River RV Wildcat XL 38BNB Fifth Wheel
2 BEDROOMS + BATH AND 1/2 & 3 A/Cs!!!!
Forest River Wildcat XL fifth wheel 38BNB highlights:
- Four Slides
- Rear Kitchen
- Private Loft Space
- Front Private Bedroom
- Bath and a Half
If you enjoy camping with family or friends, this fifth wheel is sure to meet all of your needs! The front bedroom includes a queen bed slide out for more space and comfort, plus a front wardrobe with washer and dryer prep. And the full bath is right next door for easy nighttime use. Your guests can utilize the middle bonus room that includes an E-Z glide sofa slide out, a private loft, and a half bath! The living room is made spacious thanks to the dual opposing slides, and you'll find a sectional sleeper sofa here, as well as desk with a chair and a free-standing table with chairs. And don't overlook the rear kitchen with ample counter space, a four-burner range, an accessory sink and a French door 12V refrigerator!
With any Wildcat XL fifth wheel by Forest River, you will enjoy XL interior space thanks to the full profile 8' 6" wide body construction! These exclusive fifth wheels for Ron Hoover RV also feature a standard tow hitch receiver with a 3,000 lb. tow rating, an industry-leading triple A/C package, and a home theater system with a subwoofer and 4K Smart TV to keep you entertained. The Extreme Thermal Package includes an enclosed underbelly, three exterior layers of Luan fiberglass, high-density block foam insulation throughout, and more features that will help you extend your camping season. The Advantage Package is another stand-out package that provides you with residential appliances, solid surface countertops, electric fireplaces and USB/type C charging station throughout to name just a few luxury comforts!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $43,180
Sale Price: $74,997
Stock# 93606
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: ONYX
| Sleeps | 7 |
| Slides | 4 |
| Length | 43 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Interior Color | ONYX |
| Exterior Color | BEIGE |
| Hitch Weight | 2595 lbs |
| Dry Weight | 13568 lbs |
| Cargo Capacity | 3027 lbs |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | French Door 12V |
| Refrigerator Size | 18.5 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| AC BTU | 48000 btu |
| TV Info | LR 65" 4K Smart TV |
| Awning Info | Electric w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT3WC3B4TG400082 |
Wildcat XL 38BNB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


