New 2026 Forest River RV Wildcat XL 30BAM Fifth Wheel
Forest River Rv Wildcat XL 30BAM highlights:
- Three Slides
- Rear Kitchen
- 65" Smart TV
- Front Private Bedroom
If you enjoy camping with family or friends, this fifth wheel is sure to meet all of your needs! The front bedroom includes a King bed slide out for more space and comfort, plus a front wardrobe/washer and dryer prep. And the full bath is right next door for easy nighttime use. The living room is made spacious thanks to the dual opposing slides, and you'll find a sectional sleeper sofa here, as well as a hybrid desk/dinette, perfect for a quick meal and to catch up with some emails. And don't overlook the rear kitchen with ample counter space, a four burner range, an accessory sink and a French door 12V refrigerator!
With any Wildcat XL fifth Wheel by Forest River RV, you will enjoy outstanding quality and premium features! The Dexter E-Z Flex rubberized suspension equalizer will help make towing smoother than ever, and the high gloss gel coated exterior fiberglass is sure to be eye-catching. There are also thick insulated pass-through storage baggage doors outside, along with a 102" wide body, and hassle-free one-touch auto leveling. Inside, you'll find real wood cabinet doors, carpet-less slide rooms, blackout roller shades, and stain resistant, easy clean furniture. The Wildcat XL fifth wheels are built with Eterna bond construction, a one-piece PVC roof membrane, radiant foil insulation, plus rack and pinion slide systems.
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
You Save: $39,633
Sale Price: $69,997
Stock# 92065
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: ONYX
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 35 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Interior Color | ONYX |
| Exterior Color | BEIGE |
| Hitch Weight | 2260 lbs |
| GVWR | 14260 lbs |
| Dry Weight | 11208 lbs |
| Cargo Capacity | 3052 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16" |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | French Door 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 4 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 18000 btu |
| TV Info | LR 65" Smart TV |
| Awning Info | Electric w/LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 5ZT3WCVB2TG400031 |
Wildcat XL 30BAM Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


