New 2026 Forest River RV Wildcat ONE 220BATH Travel Trailer
WILDCAT MAY DAZE PRICING ON NOW!
Forest River Wildcat ONE travel trailer 220BATH highlights:
- Full Bathroom with Glass Shower Enclosure
- Spacious U-Dinette
- Outside LP Griddle
- Large Power Awning w/LED light strip
- JBL Bluetooth Stereo w/ outside speakers.
- Massive Kitchen Counter and storage cabinets/drawers
Drift off to sleep feeling relaxed and rejuvenated. The queen bed is a tranquil retreat, complete with nightstands and a spacious wardrobe! The full bathroom is a serene oasis, featuring a radius shower and ample storage. Unwind and recharge in style. The kitchen is equipped with a 12V refrigerator, pantry, and overhead cabinets, providing ample space for meal prep and storage. The U-dinette is a cozy haven for meals and conversation, perfect for sharing stories and making memories.
With any Wildcat ONE travel trailer by Forest River in tow, you will find fun and adventure wherever you go! Each model has laminated 1 1/2" Vacuum-Bonded sidewalls, and aluminum-framed laminated floor. The Wildcat One has a fully enclosed underbelly with heat pads on the holding tanks. The Premium Package features a 200W expandable roof mounted solar panel with a 30 amp charge controller for off-grid capabilities, backup camera prep, an exterior TV connection, and a frame-mounted receiver hitch to name a few conveniences. A molded front nose fiberglass cap and front windshield is also found within the Premium Package, along with a power tongue jack, friction hinge entry door, and an exterior ladder prep.
Dealer #28372
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $11,000
Sale Price: $54,000
Stock# RV980
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 25 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft |
| Hitch Weight | 664 lbs |
| GVWR | 7664 lbs |
| Dry Weight | 5263 lbs |
| Cargo Capacity | 2412 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 64 gals |
| Black Water Capacity | 32 gals |
| Tire Size | 15 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 Lbs. |
| Water Heater Type | On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 32" 12V Smart |
| Awning Info | 16' |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
Wildcat ONE 220BATH Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


