New 2026 Forest River RV Westbrook Luxury 285BHLC Travel Trailer
Come check out the new 2026 Westbrook Luxury 285BHLC, including double-sized rear bunks, a hidden pantry, and plenty of room to enjoy all your adventures!
View all Westbrook Luxury Floorplans
2026 285BHLC Features and Options
What Our Customers Are Saying
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Price:
$53,315
You Save: $19,321
Sale Price: $33,994
You Save: $19,321
Sale Price: $33,994
Campers Inn
Location: Ramsey, MN
Stock# 112590
Location: Ramsey, MN
Stock# 112590
Stock# 112590
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 285BHLC Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 32 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 7 in |
| Hitch Weight | 795 lbs |
| GVWR | 7795 lbs |
| Dry Weight | 6508 lbs |
| Cargo Capacity | 1287 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Camp King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 19' LED Lit Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| VIN | 5ZT2WBUBXTB100175 |
For more information
Contact Us
Westbrook Luxury 285BHLC Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


