New 2026 Forest River RV Westbrook 27REXC Travel Trailer
Camp King Bed, Middle Full Bath, Rear Living Room, Fireplace, 50 Amp Service, 2nd A/C Prep.
View all Westbrook Floorplans
2026 27REXC Features and Options
Forest River Westbrook travel trailer 27REXC highlights:
- Rear Living Room
- Hidden Pantry
- Middle Full Bath
- Dual Beside Wardrobes
The 2026 Forest River Westbrook 27REXC is a rear-entertainment travel trailer with a residential-style layout aimed at couples or small families wanting longer-stay comfort.
The 27REXC floorplan includes:
- Rear living room with large panoramic window
- Dual opposing slides for a wide-open living area
- Front private bedroom with Camp King bed
- Center kitchen with island/farm-style table
- Hidden pantry
- Entertainment center with fireplace
- Desk/workstation area
- Washer/dryer prep in wardrobe closet
Notable Features
Factory features include:
- Heated and enclosed underbelly
- Tankless water heater
- Solar prep
- Power stabilizer jacks
- Outdoor mini fridge
- Walkable roof
- Power tongue jack
- Air fryer microwave
- 10.6 cu ft 12V refrigerator
- Winegard 360 antenna
- Backup camera prep
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
They went above and beyond to make a wonderful experience buying our camper. From sales to the guys doing the walk through to finance. I would highly recommend them to anyone. Very easy transaction. A+ rating in our book. Thank you for everything. - Jason
Price:
$52,309
You Save: $17,316
Sale Price: $34,993
You Save: $17,316
Sale Price: $34,993
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112617
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112617
Interior Color: SEPIA SUNRISE
Stock# 112617
Interior Color: SEPIA SUNRISE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 27REXC Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Interior Color | SEPIA SUNRISE |
| Hitch Weight | 1060 lbs |
| GVWR | 9860 lbs |
| Dry Weight | 7305 lbs |
| Cargo Capacity | 2517 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | 225/75R15 |
| Available Beds | Camp King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 11' 6" LED Lit Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2WBSB6TB001310 |
For more information
Contact Us
Westbrook 27REXC Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


