New 2026 Forest River RV Westbrook 27CC Travel Trailer
Double-Size Bunks, Booth Dinette, Front Queen Bed, Rear Corner Bath - Campers Inn RV of Louisville 812-282-7718
View all Westbrook Floorplans
2026 27CC Features and Options
The 2026 Forest River Westbrook 27CC is a mid-size bunkhouse travel trailer designed for families who want decent space without jumping into a huge fifth wheel.
Floorplan Highlights
- Front private bedroom (camp king bed)
- Double bunk beds (rear)
- Jackknife sofa + dinette (extra sleeping)
- Single bathroom
- No slide = simpler layout but slightly tighter living space
Features
Exterior
- Power awning + LED lighting
- Power tongue jack + stabilizer jacks
- Heated/enclosed underbelly (good for colder weather)
- Outdoor mini fridge + shower
- Solar prep
Interior
- Electric fireplace
- Air fryer microwave
- Tankless water heater
- USB/USB-C charging ports throughout
- Large pantry + storage
Comfort
- 15,000 BTU ducted A/C
- Furnace + thermostat control
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Price:
$46,300
You Save: $18,306
Sale Price: $27,994
You Save: $18,306
Sale Price: $27,994
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112482
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112482
Interior Color: SEPIA SUNRISE
Stock# 112482
Interior Color: SEPIA SUNRISE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 27CC Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 31 ft 7 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | SEPIA SUNRISE |
| Hitch Weight | 805 lbs |
| GVWR | 7805 lbs |
| Dry Weight | 6413 lbs |
| Cargo Capacity | 1392 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 68 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | 1 |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 15' |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT2WBSBXTB001326 |
For more information
Contact Us
Westbrook 27CC Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


