New 2026 Forest River RV Westbrook 26RBXC Travel Trailer
Oversized shower; Solar Prep; Single slide-out
View all Westbrook Floorplans
2026 26RBXC Features and Options
Forest River Westbrook travel trailer 26RBXC highlights:
- Tandem Axle
- Large Slide Out
- Camp King Bed
- Outside Mini Refrigerator
- Drop Frame Mega Pass-Through
- Rear Backup Camera
What Our Customers Are Saying
They did a great job fixing my motor problem on my Bayliner, the boat tech was very knowledgeable and nice. - Dan
Sale Price:
$28,900
Campers Inn
Location: Tampa, FL
Stock# 110079
Location: Tampa, FL
Stock# 110079
Interior Color: SEPIA SUNRISE
Stock# 110079
Interior Color: SEPIA SUNRISE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 26RBXC Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | SEPIA SUNRISE |
| Hitch Weight | 620 lbs |
| GVWR | 7620 lbs |
| Dry Weight | 5863 lbs |
| Cargo Capacity | 1757 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Tire Size | 225/75R15 |
| Available Beds | Camp King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.6 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 16' LED Lit Adjustable Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2WBRB0TB001261 |
For more information
Contact Us
Westbrook 26RBXC Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


