New 2026 Forest River RV Westbrook 26RBXC Travel Trailer
50 Amp Service, 2nd A/C Prep, Outside Griddle, Spare Tire.
NEW 2026 Forest River Westbrook 26RBXC
-
Exterior:
-
Aerodynamic aluminum front cap
-
High-impact aluminum rock guard
-
Fully walkable one-piece PVC roof membrane
-
Enclosed & heated underbelly
-
Dual 20 lb LP tanks
-
Power tongue jack, LED lit power awning, power stabilizer jacks
-
Extended rain gutters, solid steps, large pass-through storage
-
Exterior mini-fridge
-
-
Interior:
-
Camp-king bed up front + dual wardrobes
-
Full rear bath with tub/shower combo
-
Large slide-out that houses booth dinette + sofa
-
Hidden pantry behind entertainment center/fireplace
-
Kitchen features: 3-burner cooktop, 12V refrigerator (~10.6 cu ft), microwave (air-fryer style in some listings)
-
Water heater is on-demand / tankless (remote controller in some)
-
15,000 BTU ducted A/C
-
LED lighting, USB/USB-C ports, electric fireplace, seamless flooring, pleated shades, etc
-
Stock 360 Tours and Stock Images May Be Shown. Colors and Specs May Vary. Call for Details.
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
Stock# 107470
Interior Color: SEPIA SUNRISE
| Sleeps | 6 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Interior Color | SEPIA SUNRISE |
| Hitch Weight | 620 lbs |
| GVWR | 7620 lbs |
| Dry Weight | 6254 lbs |
| Cargo Capacity | 1757 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 66 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | Power |
| VIN | 5ZT2WBRB1TB001222 |
Westbrook 26RBXC Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


