New 2026 Forest River RV Westbrook 16CC Travel Trailer
Front Queen Bed, Bunk Beds, Lightweight, No Slide, USB Ports.
View all Westbrook Floorplans
2026 16CC Features and Options
The 2026 Forest River Westbrook 16CC is designed as a lightweight, no-slide bunkhouse camper with a surprisingly complete feature set for its size.
Main Features
Sleeping & Interior Layout
- Front queen bed
- Rear double bunk beds
- Convertible sleeper dinette
- Sleeps up to 4 people comfortably
- Under-bunk storage
- Massive under-bed storage
- Oversized overhead cabinets
- Plush “Teddy Bear” bunk material
- USB-C charging ports throughout
Kitchen Features
- Flush-mount stainless steel sink
- High-rise kitchen faucet
- Faux marble seamless countertops
- 2-burner cooktop with glass cover
- Microwave oven
- 12V refrigerator
Bathroom Features
- Foot-flush toilet
- Hybrid tub/shower combo
- Tankless water heater
- Remote control for water heater
- 12V bathroom vent fan
Exterior Features
- Power patio awning with LED lighting
- Fully walkable roof
- Tufflex PVC roof membrane with limited lifetime warranty
- Diamond-plate rock guard
- LP quick-connect for outdoor grill
- Outside storage compartment
- Power rear stabilizer jacks
- EZ-Lube axle
- Solar-reflective tinted windows
- Fold-out steel entry steps
Climate & Utilities
- Roof-mounted A/C with thermostat
- Furnace with wall thermostat
- 30-amp service
- High-capacity 12V water pump
- Multiple 110V outlets
- LED interior lighting
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Price:
$30,739
You Save: $16,744
Sale Price: $13,995
You Save: $16,744
Sale Price: $13,995
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112561
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112561
Interior Color: SEPIA SUNRISE
Stock# 112561
Interior Color: SEPIA SUNRISE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 16CC Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 20 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Interior Color | SEPIA SUNRISE |
| Hitch Weight | 415 lbs |
| GVWR | 4815 lbs |
| Dry Weight | 3259 lbs |
| Cargo Capacity | 1666 lbs |
| Fresh Water Capacity | 41 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 225/75R 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 10" Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2WBEC7TG001081 |
For more information
Contact Us
Westbrook 16CC Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


