New 2026 Forest River RV Westbrook 16CC Travel Trailer
Front Queen Bed, Rear Corner Bunks, 2 Seater Dinette, Charging Ports thru out, Lightweight.
View all Westbrook Floorplans
2026 16CC Features and Options
The 2026 Forest River Westbrook 16CC is a compact single-axle bunkhouse travel trailer aimed at couples or small families who want a lightweight camper with a simple layout and no slide-outs.
Main Features
Sleeping & Interior Layout
- Front queen bed
- Rear double bunk beds
- Convertible sleeper dinette
- Sleeps up to 4 people comfortably
- Under-bunk storage
- Massive under-bed storage
- Oversized overhead cabinets
- Plush “Teddy Bear” bunk material
- USB-C charging ports throughout
Kitchen Features
- Flush-mount stainless steel sink
- High-rise kitchen faucet
- Faux marble seamless countertops
- 2-burner cooktop with glass cover
- Microwave oven
- 12V refrigerator
Bathroom Features
- Foot-flush toilet
- Hybrid tub/shower combo
- Tankless water heater
- Remote control for water heater
- 12V bathroom vent fan
Exterior Features
- Power patio awning with LED lighting
- Fully walkable roof
- Tufflex PVC roof membrane with limited lifetime warranty
- Diamond-plate rock guard
- LP quick-connect for outdoor grill
- Outside storage compartment
- Power rear stabilizer jacks
- EZ-Lube axle
- Solar-reflective tinted windows
- Fold-out steel entry steps
Climate & Utilities
- Roof-mounted A/C with thermostat
- Furnace with wall thermostat
- 30-amp service
- High-capacity 12V water pump
- Multiple 110V outlets
- LED interior lighting
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
What Our Customers Are Saying
A lot of fun and friendly people work at this dealership and they took the stress out of the purchasing process. Our sales person was Kasey and my wife and I both loved her. She answered all our questions and was very straightforward about everything. I was also impressed with the candor of the two technicians they provided during the delivery process. They explained the camper to us and gave us a - Daniel
Price:
$30,739
You Save: $16,744
Sale Price: $13,995
You Save: $16,744
Sale Price: $13,995
Campers Inn
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112553
Location: Kings Mountain NC
Stock# 112553
Interior Color: SEPIA SUNRISE
Stock# 112553
Interior Color: SEPIA SUNRISE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 16CC Specifications
| Sleeps | 5 |
| Length | 20 ft 2 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Interior Color | SEPIA SUNRISE |
| Hitch Weight | 505 lbs |
| GVWR | 4905 lbs |
| Dry Weight | 3259 lbs |
| Cargo Capacity | 1211 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 34 gals |
| Black Water Capacity | 34 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 2 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 10" Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Tub/Shower Combo |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2WBEC1TG001058 |
For more information
Contact Us
Westbrook 16CC Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


