New 2026 Forest River RV Viking 3K Series 12RD Travel Trailer
The 2026 Viking 12RD is an SUV-friendly, full-bath floorplan for just $9,999 with zero hidden fees at Recreation USA.
View all Viking 3K Series Floorplans
2026 12RD Features and Options
2026 Forest River Viking 12RD
Lowest Price in SC, NC, and GA • No Hidden Fees
MSRP: $20,443.55
SAVE 51% INSTANTLY ($10,444 OFF)
SALE PRICE: $9,999
$0 Freight • $0 Prep • $0 Demo
High-Performance Engineering
- Huck Bolt Chassis: BAL NXG Frame with automotive-grade precision (vs standard welded).
- Real Plywood Floors: 5/8" Tongue & Groove Composite (No OSB board).
- Tankless Hot Water: On-Demand Water Heater for endless hot showers.
- SUV Friendly: 2,544 lbs Dry Weight | 16' 0" Total Length.
- Tech Ready: Power Awning w/ LED, Solar Prep, and Backup Camera Prep.
The Truth About The Competition
| Feature | Viking 12RD | Coleman 13R | Aurora 13RD |
|---|---|---|---|
| Frame | Huck Bolt | Welded | Welded |
| Water | Tankless | Std Tank | Std Tank |
| Flooring | 5/8" Comp | OSB | OSB |
| Dealer Fees | $0 | $3k - $5k+ | $3k - $5k+ |
Our "No Bogus Fee" Guarantee: While corporate giants in Charlotte, Columbia, Wilmington, and Savannah add thousands at closing, we provide 100% transparency. $0 Freight, $0 Prep, $0 Demo.
Serving the Entire Southeast: South Carolina, North Carolina, and Georgia.
Nationwide Shipping Available • Recreation USA
What Our Customers Are Saying
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
Price:
$20,444
You Save: $10,445
Sale Price: $9,999
You Save: $10,445
Sale Price: $9,999
Recreation USA
Location: Longs-North Myrtle Beach, SC
Stock# 15988
Location: Longs-North Myrtle Beach, SC
Stock# 15988
Stock# 15988
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 12RD Specifications
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 325 lbs |
| GVWR | 3968 lbs |
| Dry Weight | 2544 lbs |
| Cargo Capacity | 1424 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.2 cu ft |
| Shower Size | 24" x 36" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 8' Power w/LED Light Strip & Adj. Legs |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2VWAC6TJ138760 |
For more information
Contact Us
Viking 3K Series 12RD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


