New 2026 Forest River RV Viking 12BH Travel Trailer
Forest River Viking 3K Series travel trailer 12BH highlights:
- Queen Bed
- Exterior Awning
- Exterior Storage
- Under 3,000 lbs.
This trailer is perfect for weekend getaways or longer adventures. It features a spacious queen bed and an overhead shelf for storing books, decorations, or personal items. Two bunk beds provide additional sleeping space for kids or guests, making this trailer ideal for families. And the kitchen is equipped with a refrigerator and a two-burner cooktop, perfect for preparing meals on the go. Plus, a 24" x 32" shower adds to the convenience and practicality of this trailer.
The budget-friendly Forest River Viking 3K Series travel trailers are for the newbie or seasoned RV user. Each model is constructed with a BAL NXG frame with Huck bolt assembly so that your trailer will last. Towing and setup is made hassle-free with self-adjusting electric brakes and Easy Lube axles. The Viking 3K Series travel trailers include a two burner cooktop, sink cover(s), and a foot flush toilet for added convenience. You will also find USB charging ports to keep your electronics charged, plus back up camera, LCI ladder and solar prep for the option to add these features.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Stock# 21171131
| Sleeps | 4 |
| Length | 16 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft |
| Hitch Weight | 325 lbs |
| GVWR | 3968 lbs |
| Dry Weight | 2499 lbs |
| Cargo Capacity | 1469 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 37 gals |
| Black Water Capacity | 27 gals |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 3.2 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| Awning Info | 8' Power w/LED Light Strip & Adj. Legs |
| Axle Count | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2VWAC5TJ137583 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


