New 2026 Forest River RV Vibe 3400XL Travel Trailer
Forest River Vibe travel trailer 3400XL highlights:
- Walk-In Closet
- Rear Kitchen
- Hutch
- Fireplace
- 3-In-1 Convection Oven
You won't believe all that this travel trailer has to offer! The rear kitchen includes a spacious pantry and a hutch for additional storage space. The kitchen island makes meal prepping easier, and the L-shaped 5-person dinette provides a place to dine together. Relax each night on either the tri-fold sofa or theater seating across from the entertainment center with a fireplace, or you can head outdoors to relax under the 20' awning. The front private bedroom has a custom king bed slide, a bedroom fireplace, plus a walk-in closet with shelves. There is even washer and dryer prep if you choose to add these appliances!
With any Vibe travel trailer by Forest River, you will enjoy comfort at every turn! There is a Norco huck-bolted steel frame, an enclosed underbelly with 12V heating pads, and a PVC roof membrane for added durability. You will also find a universal docking station outside, along with slam latch doors, and the largest square windows in its class. Inside, you'll find a 6' 8" ceiling height, an oversized residential-style sink, no carpet for easier cleaning, plus premium residential-style furniture for all around comfort. Each model is also prepped for a back-up camera, an On-The-Go ladder attachment, and solar power, allowing you to upgrade your travel trailer if you choose!
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
You Save: $41,148
Sale Price: $46,966
Stock# 26270
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 1120 lbs |
| Dry Weight | 8818 lbs |
| Cargo Capacity | 2502 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 96 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | LR 50" Smart TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TVBK25T4127617 |
Vibe 3400XL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


