New 2026 Forest River RV Vibe 3400XL Travel Trailer
50 Amp, 3 A/C's, Two Fireplaces, Washer & Dryer Prep, Theater Seating Plus Sofa.
Forest River Vibe travel trailer 3400XL highlights:
- Walk-In Closet
- Rear Kitchen
- Coffee Bar/Hutch
- Fireplace
- Pet Friendly
Layout Highlights
The 3400XL has a rear living / front bedroom floor plan.
Typical layout:
-
Rear living room with sofa + theater seating
-
Large kitchen island
-
L-shaped dinette
-
Front king bedroom
-
Large closet + washer/dryer prep
Key comfort features:
-
King bed
-
50" Smart TV
-
Electric fireplace
-
Wine fridge
-
Solid surface countertops
-
Large residential shower with skylight
Comfort & Equipment
Some notable standard equipment:
-
3 air conditioners (big deal for a trailer this size)
-
Tankless on-demand water heater
-
10.7 cu ft 12V refrigerator
-
Walkable roof
-
MORryde solid entry steps
-
80" interior ceiling height
-
Solar prep + backup camera prep
Call, Click, Text or Visit Us Today at Campers Inn of Kings Mountain and Find Your Away!
Stock 360 Tour & Stock Images may be shown. Colors & Specs may vary.
Joel was very helpful in the sales department. - Joy
You Save: $23,580
Sale Price: $52,995
Stock# 110526
Interior Color: RYE
| Sleeps | 6 |
| Slides | 3 |
| Length | 39 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Interior Color | RYE |
| Hitch Weight | 1120 lbs |
| Dry Weight | 8818 lbs |
| Cargo Capacity | 2502 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 96 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 31500 btu |
| TV Info | LR TV |
| Awning Info | w/LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TVBK23T4127700 |
Vibe 3400XL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


