New 2026 Forest River RV Vibe 2600RK Travel Trailer
Low Weekly Payments 10yr $191 / 12yr $171 / 15yr $152 (all-in, zero down, oac, custom plans avail.)
--------------------
QUINTE RV CENTRE
Fresh promotions and sale events every month. Check website and visit often. We will EARN your business.
Browsing online is a great start, but nothing beats exploring your options with an experienced team on a lot full of wonderful choices. Visit us in person for the very best on-the-lot deals. Visit today - we can't wait to meet you!
--------------------
Forest River Vibe travel trailer 2600RK highlights:
- Rear Kitchen
- Two Recliners
- Private Bedroom
- Fiberglass Front Cap
Escape to the great outdoors in this Vibe travel trailer. Once you arrive at your campsite, set up the 20' patio awning, then grab the fishing poles from the large pass-through storage. You can make lunch on the 3-in-1 convection oven, and your food can be stored in the 10.7 cu. ft. 12V refrigerator. The spacious full bath includes walk-in shower with a seat to clean up every day, and there is a linen closet to store clean towels and necessities. The front private bedroom includes a custom king bed with generous storage space, plus washer and dryer prep if you choose to add those appliances!
With any Vibe travel trailer by Forest River, you will enjoy comfort at every turn! There is a Norco huck-bolted steel frame, an enclosed underbelly with 12V heating pads, and a PVC roof membrane for added durability. You will also find a universal docking station outside, along with slam latch doors, and the largest square windows in its class. Inside, you'll find a 6' 8" ceiling height, an oversized residential-style sink, no carpet for easier cleaning, plus premium residential-style furniture for all around comfort. Each model is also prepped for a back-up camera, an On-The-Go ladder attachment, and solar power, allowing you to upgrade your travel trailer if you choose!
--------------------
READ THIS
Our inventory changes rapidly and we try to keep our website as up-to-date as possible. We often have many fresh new and used trailers available that do not yet appear on our website and, from time to time, some recently sold units may still appear in the listings.
We strive to keep the information on our website timely and accurate, but we do reserve the right to correct any errors in calculating, editing, and data-entry.
Please speak to someone on our team directly to clarify or confirm and details.
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Stock# Q1093
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 34 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 4 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Hitch Weight | 875 lbs |
| Dry Weight | 6938 lbs |
| Cargo Capacity | 2737 lbs |
| Fresh Water Capacity | 38 gals |
| Grey Water Capacity | 96 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | LR 65" Smart TV |
| Awning Info | 20' |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4X4TVBB28T4127451 |
Vibe 2600RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


