New 2026 Forest River RV Un-Mapped 26ML Travel Trailer
Check out the Un-Mapped exclusive Trailgate and Bar2Table features!
Forest River Un-Mapped travel trailer 26ML highlights:
- Front Bedroom
- Theater Seating
- Exterior Awning
- Rear Bathroom
This travel trailer offers a comfortable and convenient layout rear bathroom with a linen closet, a private, well-appointed space for personal care with storage for linens, ensuring comfort on every journey. In the living room/kitchen combined area, you will find theater seating, a tri-fold sofa that offers versatile seating and additional space for guests or relaxation, adaptable to your travel needs, a fridge, a pantry for culinary supplies, an air fryer /microwave, a flip-up window, and overhead cabinets. The front bedroom will be your sanctuary of relaxation after a long day of exploring. The outside kitchen is the cherry on top, since it is ideal for alfresco cooking and dining, perfect for savoring meals amidst scenic surroundings and enjoying the outdoors with loved ones!
The Forest River Un-Mapped travel trailers deliver an unparalleled travel experience thanks to their incredible features, starting with the aluminum-framed floor with block foam insulation that ensures exceptional structural integrity and thermal efficiency, along with the sealed underbelly with forced heat & radiant foil barrier that provides superior insulation and heat management, and the power tongue jack facilitates easy maneuvering and stabilization of the trailer. Plus, the 30 Amp charge controller with solar inverter prep is ready for integration with solar power systems, catering to eco-conscious travelers seeking off-grid capabilities. Inside, you will find seamless Surf-X kitchen countertops that offer a sleek, durable surface and are easy to maintain for busy travelers. Further, the blackout roller shades will add privacy and light control for restful nights and cozy daytime retreats.
Dealer #28372
Anne was an excellent salesperson. She took her time to show us and help us over several months. Always gracious and considerate until we made a decision. We got a fair trade and a great deal.
Much in contrast to an unnamed out of town place where we were under intense pressure to buy the moment we stepped inside.
The rest of the staff were equally helpful. Financing was easy and straightforward. - Joe
You Save: $15,000
Sale Price: $59,000
Stock# RV982
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 720 lbs |
| GVWR | 7168 lbs |
| Dry Weight | 5668 lbs |
| Cargo Capacity | 1500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 Lbs. |
| Water Heater Type | Tankless On Demand |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | 32" 12V Smart TV |
| Awning Info | 21' Power Awning |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
Un-Mapped 26ML Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


