New 2026 Forest River RV Surveyor Legend 205RKLE Travel Trailer
Check out the exclusive Trailgate Outdoor Bar and Bar2Table features!
Forest River Surveyor Legend travel trailer 205RKLE highlights:
- Slide Out Theater Seating
- Dual Bedroom Wardrobes
- Pass-Through Storage
- Solid Entry Step
Head to your local Provincial park for fun weekends in this cute couple's trailer. You can sleep at the full queen-size bed each night, and you have two wardrobes on either side for storage. The chef of your group will have their choice to cook indoors on the three burner cooktop and 21" oven, then sit down and enjoy your meal at the Bar2Table hidden expandable table feature. There is also an outdoor kitchen with a sink, a refrigerator, propane griddle and a shelf to store spices. You can also find more ways to enjoy nature, and why not even have some beverages at the Trailgate Outdoor Bar. Each day you can clean up in the full bath with an upgraded slow-close shower door and a linen closet for clean towels.
With any Surveyor Legend travel trailer by Forest River you will enjoy quality craftsmanship, convenient amenities, and at-home comforts. The Azdel composite walls provide a longer-lasting trailer, and the power tongue jack with hitch light makes getting back on the road quick and easy. There are also Goodyear® tires and a tire pressure monitoring system (TPMS) for more confident, hassle-free towing. Each model is built with thoughtful details like slam-latch exterior baggage doors and an automotive-style tinted front windshield that gives the front cap a sleek look while letting in natural light. You’ll appreciate camping with a tankless water heater for endless hot showers, a 2" rear accessory hitch to bring bikes or extra gear along, plus a central vacuum system that helps keep your easy-to-clean interior looking fresh.
Dealer #28372
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $10,000
Sale Price: $62,500
Stock# RV992
| Sleeps | 2 |
| Slides | 1 |
| Length | 27 ft |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 655 lbs |
| GVWR | 7655 lbs |
| Dry Weight | 5763 lbs |
| Cargo Capacity | 1812 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 40 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | 15" |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V Black Glass |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 40 Lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR HD TV |
| Awning Info | 16' Electric w/LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| Solar Wattage | 400 watts |
Surveyor Legend 205RKLE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


