New 2026 Forest River RV Sunseeker LE 2350LEAL Ford Motor Home Class C
incoming unit! Call or click today and connect with an RV Matchmaker before it arrives today!
Forest River Sunseeker LE 2350LE Class C Gas Motorhome
Top Features:
-
U-Shaped Dinette with Seatbelts & Storage Drawers
-
Flip-Up Countertop Extension
-
Queen Bed with Privacy Curtain
-
Bunk Over Cab for Extra Sleeping Space
-
12V LED TV with Cordless Charging Station
Comfortable Living Space:
-
Semi-private rear bedroom with queen bed and privacy curtain
-
Full rear bathroom connected to the bedroom area
-
Large U-shaped dinette for meals, games, or additional sleeping
-
Bunk over cab offers extra sleeping or storage flexibility
Fully Equipped Kitchen:
-
Recessed 3-burner gas range
-
Convection microwave
-
Flip-up countertop for extra prep space
-
12V wireless charging plate for electronics
LE Premier Package Includes:
-
Backup and sideview cameras with rearview mirror monitor
-
Fiberglass front cap and gel-coated sidewalls
-
Bluetooth premium sound system
-
Winegard Air 360+ antenna with 4G Wi-Fi prep
-
Slide toppers for extended slide life
-
15,000 BTU ultra-quiet, ducted A/C with heat pump
Built for Durability:
-
Superlite composite substrate construction
-
2" thick walls with waterproof composite materials
-
Block-foam insulation and fiberglass roof
-
Maxx Air multi-speed fan
-
30,000 BTU furnace
-
Satellite/cable connections
-
Blackout roller shades for privacy and temperature control
Disclaimer: Contact us today to verify features, options, and availability on this unit.
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
You Save: $37,301
Sale Price: $79,995
Stock# 103270
Chassis: Ford E350
| Sleeps | 6 |
| Length | 24 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 5000 lbs |
| GVWR | 12500 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 39 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Fuel Type | Gasoline |
| Chassis | Ford E350 |
| Fuel Capacity | 55 gals |
| Wheelbase | 158 in |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight Front | 5000 lbs |
| Axle Weight Rear | 8500 lbs |
| LP Tank Capacity | 41 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | DSI Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR 12V LED TV |
| Awning Info | 15' 6" Electric with LED Lights |
| Gross Combined Weight | 18000 lbs |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 1FDWE3FN1SDD38658 |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


