New 2026 Forest River RV Solaire 2300FKBS Travel Trailer
Forest River Solaire travel trailer 2300FKBS highlights:
- Dual Slides
- Front Kitchen
- Pass-Thru Storage
- Rear Master Bedroom
- 68" Theater Seat Slide
This dual slide out travel trailer will provide at-home comforts while you're at the campground. You will love the rear master bedroom with a king bed slide out and a dual wardrobes for your clothes, plus a desk with drawers to get work done. And the walk-thru bath will be easily accessible. The main living area is spacious with its theater seat slide, plus a front kitchen with ample counter space. There is also a pantry, entryway closet, plus outside storage for your camping gear and belongings.
Each Solaire travel trailer by Forest River is constructed with a fully enclosed/heated underbelly for added protection against the elements, plus a fully laminated roof and rear wall for durability. The slam latch baggage doors with magnets will make it easier than ever to pack up your camp gear, and the power awning with LED lights will provide shade during the day and inviting ambiance at night. Head inside to enjoy the roller shades, smoked glass kitchen cabinet doors, stainless-steel sink, and LED lights to keep your space well lit. Some of the available options include a bedroom A/C, a Wi-Fi booster, heated holding tanks, and more!
Randy was awesome to deal with! Everything went smoothly and the prices were descent! Randy was good about keeping in touch with repairs and helpful! Loving our camper! - RaeLynn
You Save: $15,546
Sale Price: $32,995
Stock# BRC060750
| Sleeps | 2 |
| Slides | 2 |
| Length | 26 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Hitch Weight | 685 lbs |
| Dry Weight | 5648 lbs |
| Cargo Capacity | 1550 lbs |
| Fresh Water Capacity | 42 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Electric |
| Refrigerator Size | 11 cu ft |
| Shower Size | 32" x 32" |
| Number of Awnings | 1 |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | 18' Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TPAY23TN060750 |
Solaire 2300FKBS Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


