New 2026 Forest River RV Shasta 521CK Travel Trailer
FREIGHT, PREP, DETAIL AND WALK-THROUGH INCLUDED! ALSO, NATIONAL SHIPPING AVAILABLE!
2026 521CK Features and Options
New 2026 Shasta i-5 Edition travel trailer 521CK highlights:
- Sofa
- Booth Dinette
- RV Queen Bed
- Microwave Oven
- Pantry
- 30 amp
- 1 AC
CARSON TAUPE INTERIOR COLOR
BASE CAMP PACKAGE TANKLESS WATER HEATER, BLACK TANK FLUSH, 13.5 A/C, MONITOR PANEL, BATTERY DISCONNECT, 8 CU FT REFER, BLUETOOTH PORTABLE SPEAKER, 20# LP BOTTLE, ENCLOSED UNDERBELLY, SPARE TIRE & CARRIER, ROADSIDE ASSISTANCE
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Price:
$29,711
You Save: $6,761
Sale Price: $22,950
You Save: $6,761
Sale Price: $22,950
Recreation USA
Location: South Myrtle Beach, SC
Stock# 15658
Location: South Myrtle Beach, SC
Stock# 15658
Stock# 15658
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 521CK Specifications
| Sleeps | 4 |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 501 lbs |
| GVWR | 7501 lbs |
| Dry Weight | 4282 lbs |
| Cargo Capacity | 3219 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | RV Queen |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 24" x 40" |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs. |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2SSKB7TE024086 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


