New 2026 Shasta RVs Compact 17DB Travel Trailer
Shasta RVs Compact travel trailer 17DB highlights:
- Microwave Cabinet
- Queen Bed
- Rear Entry
- Tub/Shower
- Exterior Storage
This trailer is perfect for couples or weekend trips to the lake with your buddy. There is a front queen bed with an overhead shelf and a spacious wardrobe for your clothes. A jackknife sofa will let a guest or two little ones sleep here, and a private bath with a tub/shower makes cleaning up easier than ever. You will love having a two-burner cooktop and microwave cabinet to cook meals each day, plus there is an 8-cu.ft. refrigerator for cold items!
With any Shasta Compact travel trailer, you’re getting core comforts and practical upgrades across the line. Every model includes the Compact Package with a tankless water heater, 8,000 BTU roof A/C, 8 cu. ft. refrigerator, Bluetooth portable speaker, battery disconnect, black tank flush, 20-lb LP bottle, and a spare tire. Construction highlights include Tufflex PVC roof material, R-7 fiberglass insulation in walls, floor, and roof, and an 8' exterior width on all models. For campsite convenience, you’ll find LED interior lights, USB charging stations, under-bed storage with baskets, a range hood with exhaust fan, a decorative backsplash, motion-sensor lights, and skylights.
After over 20 plus years we found Schieks RV, in Manitowoc and we are so glad we did, Tina was knowledgable and genuine you can tell she truly wants what is best for you and cares just like she would if buying a camper/fifth wheel for herself.
We met the service team when first looking at the fifth wheel and again at walk through making sure everything was set for us, explaining everything and - Allan
You Save: $9,719
Sale Price: $15,999
Stock# 92841
Exterior Color: BEIGE
Interior Color: CARSON TAUPE
| Sleeps | 3 |
| Length | 16 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 6 in |
| Interior Color | CARSON TAUPE |
| Exterior Color | BEIGE |
| Hitch Weight | 339 lbs |
| GVWR | 4031 lbs |
| Dry Weight | 2761 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 8000 btu |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 5ZT2SSFC9TE024531 |
Compact 17DB Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


