New 2026 Forest River RV Sandstorm 2730 Toy Hauler Travel Trailer
16FT CARGO / KING SIZE BED / 6.0 NPS GENERATOR / 55” LED SMART TV / 600W SOLAR SYSTEM / 2 AC!!
View all Sandstorm Floorplans
2026 2730 Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 SANDSTORM 2730
- WESTWOOD DÉCOR
- BEST IN CLASS VALUE PACKAGE
- CLIMATE COMFORT PACKAGE
- 6.0 NPS GENERATOR CALIFORNIA COMPLIANT
- 50 AMP SERVICE-2ND A/C PREP
- 2ND 15K A/C
- 55” LED SMART TV LIVING ROOM
- ULTRA COLD WEATHER HEATED HOLDING TANK
- 12V PADS
- 600W SOLAR SYSTEM UPGRADE (2 ADD’L 200W
- PANELS)
- RIVA SEAL
What Our Customers Are Saying
Although they couldn’t help with the repair of my specific problem, they were willing to take the time to help me locate another dealer/repair shop in town who could. - Joseph
Price:
$77,558
You Save: $24,563
Sale Price: $52,995
You Save: $24,563
Sale Price: $52,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39363
Location: Turlock, CA
Stock# 39363
Stock# 39363
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 2730 Specifications
| Sleeps | 6 |
| Length | 34 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Hitch Weight | 1470 lbs |
| GVWR | 13470 lbs |
| Dry Weight | 8429 lbs |
| Cargo Capacity | 5041 lbs |
| Fresh Water Capacity | 102 gals |
| Grey Water Capacity | 82 gals |
| Black Water Capacity | 42 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10.7 cu ft |
| Convection Cooking | Yes |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 6000 lbs |
| Garage Size | 16 ft 1 in |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 15000 btu |
| Awning Info | With LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 012823 |
For more information
Contact Us
Sandstorm 2730 Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
View all
Front Bedroom Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


