New 2026 Forest River RV Sandstorm 2215 Toy Hauler Travel Trailer
Forest River Sandstorm toy hauler 2215 highlights:
- Ramp Door
- LED Lights Under Awning
- Exterior Storage
- 21' Garage
At the front, you’ll find a comfortable 54" x 74" Murphy bed that provides a cozy place to get a great night’s rest, conveniently paired with a dresser below to keep your clothing and essentials neatly stored. In the opposite front corner, a full bathroom offers the comfort and privacy of home, so there’s no need to rely on campsite facilities. Moving toward the center, an impressive garage that expands up to 21' delivers exceptional storage space, giving you plenty of room for your toys and gear without worrying about fit. The living area features a well-equipped kitchen with the essentials to prepare meals on the road, including a convection microwave and a spacious 10.7 cu. ft. refrigerator. At the rear, the electric pass-through dinette creates the perfect spot to dine or enjoy board games, then easily converts into additional sleeping space, complemented by a 54" x 80"electric bed to comfortably accommodate guests.
Enjoy flexible living and affordable costs with the Sandstorm fifth wheel and travel trailer toy haulers! The versatile garage areas can be used for both toy storage plus seating and sleeping spaces. Each model includes a ramp door with patio cables, a power tongue jack, and a 40-gallon fuel station to keep your bikes filled and ready for adventure. The residential king bed is sure to bring comfort each day, along with a tankless water heater so everyone can clean up after trail riding. There are a variety of floorplans to choose from, including GX models with added features for those who want to take their excursions up a notch!
Maybe it’s me. Where I come from I can’t get help. Maybe it looks like I’m not approachable, Maybe it’s because I am old, fat and ugly. Maybe I’m invisible. But I can be standing in an aisle at Home Depot, Lowe’s, Walmart or any other place of business that is willing to take my money looking for something and have a store clerk pass by me without acknowledging me or asking if they could be of assistance. - Billy
Stock# 012875
Exterior Color: WHITE
Interior Color: WESTWOOD
| Sleeps | 6 |
| Length | 28 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft 6 in |
| Ext Height | 12 ft 9 in |
| Interior Color | WESTWOOD |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1155 lbs |
| GVWR | 12739 lbs |
| Dry Weight | 7439 lbs |
| Cargo Capacity | 5300 lbs |
| Fresh Water Capacity | 102 gals |
| Grey Water Capacity | 80 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Fuel Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Murphy |
| Refrigerator Type | 12 |
| Refrigerator Size | 15.7 cu ft |
| Number of Awnings | 1 |
| Garage Size | 21 ft |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| Awning Info | 18' With LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TSCX26TF012875 |
Sandstorm 2215 Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


