New 2026 Forest River RV Sandpiper Destination Trailers 422FKL Destination Trailer
King Bed / Front Kitchen / Mid Living / Loft w/Bunk Mats / Dual Entry
Forest River Sandpiper Destination Trailers 422FKL highlights:
- Front Kitchen
- Rear Bedroom
- Sectional Sofa
- Loft
- Two Entry/Two exit door
Options Added:
Extended Stay Package*
(4) Stabilizer Jacks
RVIA Seal
This incredible destination trailer has everything you need to live life to the fullest. Imagine retreating to a peaceful rear bedroom, complete with a king bed slide, spacious wardrobe, plus a closet with washer and dryer prep. Unwind and pamper yourself in style in the incredible full bathroom, featuring a linen closet, medicine cabinets, and a fiberglass shower with a seat. The living room is the heart of the home, boasting a comfortable sectional sofa, ottoman, and entertainment center perfect for gathering with family or friends and creating unforgettable memories. The loft is a cozy retreat for kids or guests, featuring two bunk mats, and a dual wardrobe/bookcases for their things. The front kitchen has a 19 cu. ft. refrigerator, overhead cabinet, microwave, three-burner cooktop, and free-standing dinette with a waterfall edge, and the pantry provides ample storage for all your favorite foods. Finally, step outside and enjoy the shade and protection of the two awnings and the two entry and two exit doors will make it easy to come and go.
With each Sandpiper Destination Trailer by Forest River you will enjoy many luxurious features, such as crown molding over the kitchen cabinets, solid surface kitchen countertops, a memory foam mattress, plus so much more. The extra large picture windows throughout let natural light in and provide beautiful outdoor views, and each model includes three or more slides for added interior space. You'll find many exterior conveniences, like the porch light with an interior switch, the rain gutters with extra long drip spouts to prevent black streaking, and an electric awning with LED light strip, plus more! You will stay comfortable year around with dual 15,000 A/C units plus each model is constructed with an Underbelly Armor for better protection and insulation!
A 5 year protection plan can be added to this camper for $2,490. Ask our team for details!
*Financing Available. Please click "get financed" above to submit an application. Price, information, and availability are subject to change at any time; therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency. *Financing Available. Please click "get financed" above to submit an application. Price, information, and availability are subject to change at any time; therefore, information and specifications are not guaranteed. Terms may vary depending on applicants' residency.
*Manufacturer features may or may not apply to certain units and not others within the same brand and / or series. Please confirm what specific options, packages, and capabilities this specific RV has by calling or texting 207-224-8444.
Stopped in cuz steps wouldn’t retract fully and was having problems with water heater. They were really booked, but took time to help us so we could get on the road again very nice people. - Rae
You Save: $42,124
Sale Price: $68,900
Stock# TJ049276
Interior Color: Driftwood
| Sleeps | 8 |
| Slides | 2 |
| Length | 42 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft 5 in |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Interior Color | Driftwood |
| Hitch Weight | 1570 lbs |
| GVWR | 14000 lbs |
| Dry Weight | 11870 lbs |
| Cargo Capacity | 2130 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 135 gals |
| Black Water Capacity | 54 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Stainless Steel 12V |
| Refrigerator Size | 19 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 60000 gal |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" Flat Screen TV |
| Awning Info | 16' and 21' Electric with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
Sandpiper Destination Trailers 422FKL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


