New 2026 Forest River RV Sandpiper 3800RK Fifth Wheel
View all Sandpiper Floorplans
2026 3800RK Features and Options
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Price:
$100,590
You Save: $20,595
Sale Price: $79,995
You Save: $20,595
Sale Price: $79,995
The Great Outdoors RV Co.
Location: Greeley, CO
Stock# 3622
Location: Greeley, CO
Stock# 3622
Stock# 3622
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 3800RK Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 4 |
| Length | 44 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 4 in |
| Int Height | 7 ft |
| Hitch Weight | 2405 lbs |
| GVWR | 15500 lbs |
| Dry Weight | 12849 lbs |
| Cargo Capacity | 2651 lbs |
| Fresh Water Capacity | 50 gals |
| Grey Water Capacity | 100 gals |
| Black Water Capacity | 50 gals |
| Furnace BTU | 40000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 16 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| Axle Weight | 7000 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR 50" Flat Screen Smart TV |
| Awning Info | 13' & 16' Electric with LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 65 amp |
| VIN | 4X4FSAP28TJ048825 |
For more information
Contact Us
Sandpiper 3800RK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


