New 2026 Forest River RV Salem Cruise Lite 28VBXL Travel Trailer
BUNK ROOM
View all Salem Cruise Lite Floorplans
2026 28VBXL Features and Options
Call for details.
What Our Customers Are Saying
Excellent experience. We arrived and Cory was waiting for us in the parking lot. He had the Alpha already set up for us to look at but was also willing to show us anything else we wanted to see. He was laid back and friendly and not pushy in any way. Everyone was super friendly. The store was cute and cozy and had a real nice family feel. It felt like the kind of place you'd like to work yourself - Christina
Price:
$55,337
You Save: $20,180
Sale Price: $35,157
You Save: $20,180
Sale Price: $35,157
Ray Wakley's Car Care & RV Center
Location: North East, PA
Stock# 38159
Location: North East, PA
Stock# 38159
Stock# 38159
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 28VBXL Specifications
| Sleeps | 9 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 7 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Hitch Weight | 790 lbs |
| Dry Weight | 6208 lbs |
| Cargo Capacity | 1582 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 28 gals |
| Black Water Capacity | 28 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Custom King Versa Tilt |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' with 4K Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSMD20T7438159 |
For more information
Contact Us
Salem Cruise Lite 28VBXL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


