New 2026 Forest River RV Salem Cruise Lite 28VBXL Travel Trailer
Comfort and Space for All — Huge Bunkhouse, Quality Interiors
Forest River Salem Cruise Lite travel trailer 28VBXL highlights:
- Rear Private Bunkhouse
- U-Shaped Dinette
- Large Panoramic Window
- Pass-Through Storage
This travel trailer offers a large amount of versatility! The rear private bunkhouse has two 30" x 74" bunks and a sofa bed below that can transform into a bed so more can join in on the camping fun. Start each morning feeling clean and fresh after showering in the full bathroom then head to the front private bedroom to change. The kitchen has a 12V refrigerator to keep your eggs fresh, a cooktop to fry them up, and a U-shaped dinette to enjoy them at. What better way to wind down your nights than by relaxing on the Versa Lounge or playing a game around the U-shaped dinette!
The Salem Cruise Lite travel trailers and toy haulers are value-minded units packed with great camping features! There are a variety of floorplans to choose from between two different regions. The enclosed Accessibelly will help protect against the elements and debris during transport, and the exterior retro/metal redesign is sure to be eye-catching! There are stylish roller shades inside, along with updated backsplash, elegant curtain rods and curtains, plus many more interior comforts! Choose a Salem Cruise Lite today for quality and value!
We purchased a camper from a private party and were looking to get setup for the 4th of July. The service department was able to take time and go over the ins and out of my new to me camper and also install a solar charging system. I can’t Express how grateful I am and when it comes time… I will not shop anywhere else for our next camper!!! - Thomas
Stock# 26206
| Sleeps | 10 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 8 in |
| Hitch Weight | 742 lbs |
| Dry Weight | 6390 lbs |
| Cargo Capacity | 2152 lbs |
| Fresh Water Capacity | 61 gals |
| Grey Water Capacity | 32 gals |
| Black Water Capacity | 40 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Custom King with Versa Tilt |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 10 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' with 4K Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Standard |
| VIN | 4X4TSMD28T7437910 |
Salem Cruise Lite 28VBXL Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


