New 2026 Forest River RV Salem T273QBXL Travel Trailer
Forest River Salem Cruise Lite travel trailer 273QBXL highlights:
- Fireplace
- Bunk Beds
- Booth Dinette
- Custom King Bed with Versa Tilt
This versatile bunkhouse travel trailer is big enough for the whole family! The private bunkhouse has a 30" x 74" bunk bed and a 30" x 74"-fold-up bunk bed above a Jiffy sofa. Just outside the bunkhouse is a pantry big enough to store everyone's favorite snacks, and a full bathroom with a walk-in shower. The cooktop is just waiting for you to create a delicious meal, and the U-shaped dinette welcomes everyone to enjoy each meal in comfort, plus there is a large panoramic window for a perfect view of your surroundings. Any time of day you can kick back on the Versa-lounge and relax by the fireplace at the entertainment center. The exterior features a pass-through storage area for you to keep your outdoor camping gear stowed away when not in use and a 16' awning to protect you.
The Salem Cruise Lite travel trailers are packed with hassle-free camping amenities! There are a variety of floorplans to choose from so you can find the best one to fit your needs. The enclosed Accessibelly will help protect against the elements and debris during transport, and the exterior retro/metal redesign is sure to be eye-catching! There are stylish roller shades inside, along with updated backsplash, elegant curtain rods and curtains, plus many more interior comforts! Choose a Salem Cruise Lite travel trailer today for quality and value!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
You Save: $17,234
Sale Price: $32,900
Stock# 18396
Interior Color: ECLIPSE
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 3 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 10 ft 4 in |
| Interior Color | ECLIPSE |
| Hitch Weight | 680 lbs |
| Dry Weight | 5975 lbs |
| Cargo Capacity | 1705 lbs |
| Fresh Water Capacity | 44 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Custom King Versa Tilt |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 16' with 4K Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


