New 2026 Forest River RV Salem 300ICE Travel Trailer
Forest River Salem travel trailer 300ICE highlights:
- Front Master Bedroom
- Closet/Pantry
- Rear Bunkhouse with Separate Doors
- Pull-Out Table
Everyone will enjoy having their own space in this travel trailer thanks to the front master bedroom and the rear bunkhouse. The bunkhouse includes a wall to separate the Versa bunk and fold-down desk on one side and a Versa sofa on the other, perfect for older kids or guests. You'll have the custom king bed with Versa Tilt all to yourselves, and the walk-thru bath will be easily accessible for everyone. In the combined kitchen and living room, a jackknife sofa slide sits across from the fireplace/entertainment center, and there is a pull-out table here so you can dine together.
The Salem travel trailers are packed with hassle-free camping amenities and there are a variety of floorplans to choose from. The heated and enclosed Accessibelly will help protect against the elements and debris during transport, and the exterior retro/metal redesign is sure to be eye-catching! There are stylish roller shades inside, along with updated backsplash, elegant curtain rods and curtains, plus many more interior comforts! Choose a Salem travel trailer today for quality and value!
Excellent service and kid environment! Christine was exceptionally great! I recommend these folks if you're looking to buy an RV!!!! - Jason
Stock# C1040
Exterior Color: WHITE
Interior Color: WHITE
| Sleeps | 5 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 1 in |
| Int Height | 6 ft 8 in |
| Interior Color | WHITE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 1045 lbs |
| GVWR | 9845 lbs |
| Dry Weight | 7893 lbs |
| Cargo Capacity | 1952 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 60 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST225/75R15E |
| Furnace BTU | 30000 btu |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Custom King Versa Tilt |
| Refrigerator Type | 12V |
| Refrigerator Size | 12 cu ft |
| Cooktop Burners | 3 |
| Shower Size | 30 in. x 36 in |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 5200 lbs |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 60 gal |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | Living Room 50" LED Smart TV standard |
| Awning Info | with 4K Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 4X4TSMF23TA339870 |
Salem 300ICE Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


