New 2026 Forest River RV Salem 27RK Travel Trailer
Forest River Salem travel trailer 27RK highlights:
- Rear Kitchen
- Refrigerator
- Fireplace
- Large Slide Out
- 20' Power Awning
Optional Equipment Installed On This Unit: Best In Class value Package, Spare Tire & Carrier, 50AMP Service, Washer/Dryer Prep, 200W Solar Panel, Thermostat Controlled Heated Tanks
With a spacious kitchen and panoramic windows, this travel trailer is sure to stand out! The L-shaped Versa lounge, dual lounge chairs, and Versa Flex table give you many seating options. You can either cook a delicious meal in the rear kitchen, or you can use the exterior camp kitchen to breathe in some fresh air while you cook. After a fun-filled day, you can rinse off in the walk-in shower then head to the front private bedroom, grab your pajamas from the closet, and lay down on the custom king bed with Versa Tilt for a good night's rest!
The Salem travel trailers are packed with hassle-free camping amenities! There are a variety of floorplans to choose from between three different regions. The heated and enclosed Accessibelly will help protect against the elements and debris during transport, and the exterior retro/metal redesign is sure to be eye-catching! There are stylish roller shades inside, along with updated backsplash, elegant curtain rods and curtains, plus many more interior comforts! Choose a Salem travel trailer today for quality and value!
Our journey with RV Leaders has been nothing short of exceptional, from the expansive inventory to the unparalleled customer service that truly set them apart. The range of RVs available was impressive, catering to every possible need and preference one could imagine. - Maria
Stock# 265124
Interior Color: Eclipse
| Sleeps | 4 |
| Slides | 1 |
| Length | 33 ft 6 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | Eclipse |
| Hitch Weight | 955 lbs |
| Dry Weight | 6863 lbs |
| Cargo Capacity | 2892 lbs |
| Fresh Water Capacity | 40 gals |
| Grey Water Capacity | 54 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Available Beds | Custom King Versa Tilt |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 13500 btu |
| Awning Info | 20' with 4K Blade Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Walk-In Shower |
| VIN | 4X4TSMC25TT117579 |
Salem 27RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


