New 2026 Forest River RV Salem 178ICE Travel Trailer
2026 178ICE Features and Options
Get Peace of Mind when You Purchase from Camp EZ RV!
At Camp EZ RV, we believe in providing more than just an RV — we deliver an experience. That's why EVERY New RV purchase comes with FREE Extended Care for Life. Drive off knowing that your home on wheels is protected, no matter where your next adventure takes you!
Why Camp EZ RV?
- FREE Extended Care for Life: When you purchase an RV from us, you’re automatically enrolled in our Extended Care for Life Program!
- Nationwide Coverage: Our extensive network of service providers ensures you're always taken care of no matter where the road leads.
- Unbeatable Value: We offer competitive pricing on top-quality RVs — and now, with FREE lifetime coverage, the value just got even better.
- Theft Deterrent: In the unfortunate event that the trailer is stolen and not recovered or recovered and deemed a total loss, a $5,000 maximum theft benefit would be available to offset the costs associated with a replacement trailer.
Drive Into the Future—Covered for Life!
Shop Now and Get Your FREE Extended Care for Life!
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Price:
$38,016
You Save: $18,116
Sale Price: $19,900
You Save: $18,116
Sale Price: $19,900
Camp EZ
Location: Clute, TX
Stock# C1050
Location: Clute, TX
Stock# C1050
Exterior Color: WHITE
Interior Color: WHITE
Stock# C1050
Exterior Color: WHITE
Interior Color: WHITE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 178ICE Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 1 |
| Length | 23 ft |
| Ext Width | 7 ft 6 in |
| Ext Height | 10 ft 2 in |
| Int Height | 6 ft 6 in |
| Interior Color | WHITE |
| Exterior Color | WHITE |
| Hitch Weight | 480 lbs |
| GVWR | 4830 lbs |
| Dry Weight | 3749 lbs |
| Cargo Capacity | 1481 lbs |
| Fresh Water Capacity | 39 gals |
| Grey Water Capacity | 30 gals |
| Black Water Capacity | 30 gals |
| Tire Size | ST205/75R15 |
| Furnace BTU | 20000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | Residential style |
| Refrigerator Size | 8 cu ft |
| Cooktop Burners | 2 |
| Shower Size | 36" x 24" |
| Number of Awnings | 1 |
| Axle Weight | 3500 lbs |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Gas DSI |
| AC BTU | 13500 btu |
| TV Info | TV Ready/Cable prep |
| Awning Info | 15' 12V Power |
| Axle Count | 1 |
| Number of LP Tanks | 1 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 30 amp |
| VIN | 5ZT2SMGC1TG076931 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


