New 2026 Forest River RV Sabre 36FLX Fifth Wheel
AUTO LEVELING/ MID BUNKS WITH LOFT/ DUAL A/C/ FOUR SLIDE OUTS/SOLAR PACKAGE / OUTDOOR KITCHEN
2026 36FLX Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:-
- 2026 SABRE 36FLX
- COFFEE & CREAM DÉCOR
- CONVEINENCE PACKAGE
- BISTRO KITCHEN PACKAGE
- ULTIMATE COMFORT PACKAGE
- JUICE PACK W/200 WATT SOLAR PANEL
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
Great experience, had helpful and very informative members of their team who took the time to walk me around and make sure I found the correct camper for me. JW made the process feel easy and took a ton of stress out of the purchasing process. Will be going back for any future purchases. - Lawerence
Price:
$106,982
You Save: $43,987
Sale Price: $62,995
You Save: $43,987
Sale Price: $62,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 37996
Location: Turlock, CA
Stock# 37996
Stock# 37996
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 36FLX Specifications
| Sleeps | 8 |
| Slides | 4 |
| Length | 41 ft 1 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 5 in |
| Hitch Weight | 2225 lbs |
| Dry Weight | 12268 lbs |
| Cargo Capacity | 2800 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 76 gals |
| Black Water Capacity | 38 gals |
| Number Of Bunks | 1 |
| Available Beds | Camper King |
| Refrigerator Type | 12V with French Doors |
| Convection Cooking | Yes |
| Number of Awnings | 2 |
| Water Heater Type | Tankless |
| AC BTU | 30000 btu |
| TV Info | LR Residential TV |
| Awning Info | 11' and 20' Adjustable Power with LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 117004 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


