New 2026 Forest River RV Sabre 36EST Fifth Wheel
BEAUTIFUL NEW FLOORPLAN !!!
2026 36EST Features and Options
Call for details.
Just Arrived!
Master bedroom suite with walk in closet!
Laundry room with half bath.
Large rear kitchen!
So much more!
What Our Customers Are Saying
Wow! I haven't had this kind of service in quite a while. Todd made me a great deal on an RV, without any bs hassle. Caden knows his stuff and got my RV ready to go all while singing cadence. I absolutely loved working with these gentlemen! They are truly a better breed of man. Keep up the outstanding work and service! I'd highly recommend them! This is how America should be! Thanks again y'all! Cheers! - Shawn
RV Value Mart
Location: Bethlehem, PA
Stock# T6117642
Location: Bethlehem, PA
Stock# T6117642
Interior Color: Coffee and Cream
Stock# T6117642
Interior Color: Coffee and Cream
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 36EST Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 3 |
| Length | 41 ft 3 in |
| Ext Height | 13 ft 6 in |
| Interior Color | Coffee and Cream |
| Hitch Weight | 2480 lbs |
| GVWR | 15753 lbs |
| Dry Weight | 12700 lbs |
| Fresh Water Capacity | 49 gals |
| Grey Water Capacity | 114 gals |
| Black Water Capacity | 76 gals |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | Residential Style |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 60 |
| Water Heater Type | On Demand Tankless |
| TV Info | 1 |
| Awning Info | Power with LED Lights |
| Axle Count | 2 |
| Washer/Dryer Available | Yes |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Shower w/Seat |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 5ZT3SR1B4T6117642 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


