New 2026 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2918BH Travel Trailer
View all Rockwood Ultra Lite Floorplans
2026 2918BH Features and Options
What Our Customers Are Saying
Fantastic service and support. Jim and Mike know RVs and even more important know the industry and all the conditions that are affecting RV sales. In addition, RV Kountry went above any beyond when it comes to the sale of my coach. They coordinated battery replacements and other repairs. I would highly recommend RV Kountry. Thanks for all your help. - Greg
Price:
$61,896
You Save: $6,901
Sale Price: $54,995
You Save: $6,901
Sale Price: $54,995
The Great Outdoors RV Co.
Location: Greeley, CO
Stock# 3570
Location: Greeley, CO
Stock# 3570
Stock# 3570
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 2918BH Specifications
| Sleeps | 7 |
| Slides | 1 |
| Length | 35 ft 5 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 928 lbs |
| Dry Weight | 7981 lbs |
| Cargo Capacity | 1919 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 90 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Number Of Bunks | 2 |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 Lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Auto Ignite Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 24' 6" Power Awning w/ Adjustable Rain Dump & LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TRLM25TZ198911 |
For more information
Contact Us
Rockwood Ultra Lite 2918BH Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


