New 2026 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2906RL Travel Trailer
Rear Living / 2ND ROOF AC W/HEAT / AUTO LEVELING/ TWO 200W SOLAR PANELS/ RELA PRICE IS $52,995!!
View all Rockwood Ultra Lite Floorplans
2026 2906RL Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 ROCKWOOD 2906RL
- SEDONAWOOD-STONE INTERIOR
- COAST TO COAST PACKAGE
- PLATINUM PACKAGE
- 15K BTU 2ND ROOF A/C
- SHIPPING COVER
- EXTRA 200W ROOF SOLAR PANEL
What Our Customers Are Saying
Everyone at RV Leaders & Camping Outlet was awesome! Great buying experience. If anyone is looking to buy a cool camper and wants a smooth buying process, this is the place to go! - Ryan
Price:
$76,219
You Save: $23,224
Sale Price: $52,995
You Save: $23,224
Sale Price: $52,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 39244
Location: Turlock, CA
Stock# 39244
Stock# 39244
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 2906RL Specifications
| Sleeps | 5 |
| Slides | 2 |
| Length | 35 ft 4 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Hitch Weight | 864 lbs |
| Dry Weight | 8149 lbs |
| Cargo Capacity | 1840 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 2 |
| LP Tank Capacity | 20 Lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Auto Ignite Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR SMART TV |
| Awning Info | 10' & 11'6" Power Awning w/ Adjustable Rain Dump & LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 201093 |
For more information
Contact Us
Rockwood Ultra Lite 2906RL Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


