New 2026 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2711RK Travel Trailer
Forest River Rockwood Ultra Lite travel trailer 2711RK highlights:
- Rear Kitchen
- Pull-Out Table and Chairs
- King Bed Slide
- Front Full Bath
- GlideLink Sectional System
Trips to your favorite campground are made complete in this rear kitchen, double slide out travel trailer! You can prepare your best meals in the rear kitchen that includes a three-burner gas oven, a microwave oven, plus a 12V refrigerator and pantry for food storage. An L-shaped sectional sofa includes a theater seat and storage below for games and extra blankets. This sofa also features a GlideLink sectional system, which allows the sofa to stay intact when the slides are retracted. A televator TV is also in perfect viewing for movie nights, or you can head outdoors to relax under the 24' 6" power awning with LED lights. When it's time to call it a night, the master bedroom with a king bed slide out is sure to provide a great night's rest. You will love having quick access to the front bedroom, complete with a closet, wardrobe and washer/dryer prep!
Each Rockwood Ultra Lite travel trailer by Forest River includes superior construction with a high gloss fiberglass cap, aluminum cage construction, and a power awning with LED lighting for a cozy and functional outdoor space. The torsion axle, power tongue jack will make towing smooth and hassle-free, along with the nitrogen filled, Goodyear Endurance tires and the tire pressure monitor system. Interior comforts include kitchen sink with high rise faucet, hidden hinge cabinet doors, and roller shades to name a few. Choose a Rockwood Ultra Lite travel trailer today!
Thank you, Sharon, for the outstanding service at Summerland RV. Its people like you that makes all the difference in the RV Industry. I called you as a Winnebago Dealership, you listened to what I needed, ordered the parts, and did not give me the traditional run around. I truly appreciated the leadership, sincerity in you organizing everything for me to come in to have the parts installed in a timely - Wallace
You Save: $27,881
Sale Price: $53,742
Stock# 26276
| Sleeps | 3 |
| Slides | 2 |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | King |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 lbs |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 24' 6" Power w/Adjustable Rain Dump & LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TRLC23TZ200902 |
Rockwood Ultra Lite 2711RK Reviews
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


