New 2026 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2618RD Travel Trailer
$14,234 in options including Coast to Coast Package, Platinum Package, and More! Call 937-440-5821 or come by today
View all Rockwood Ultra Lite Floorplans
2026 2618RD Features and Options
Forest River Rockwood Ultra Lite travel trailer 2618RD highlights:
- Rear U-Shaped Dinette
- Exterior Storage
- Pass-Thru Storage
- Gas Oven
What Our Customers Are Saying
I was having trouble with my BMPRO and we called Burton campers and shared what was going on then we were transferred to Easton. He understood our problem and was extremely helpful in helping me resolve our issues. Great customer service and support. We need more Eastons in the workplace we live in California and had to call Alabama to get the help we needed. Great job Easton
- Sandra
Campers Inn
Location: Troy OH
Stock# 113087
Location: Troy OH
Stock# 113087
Interior Color: ANDOVER SABLE - STONE
Stock# 113087
Interior Color: ANDOVER SABLE - STONE
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 2618RD Specifications
| Sleeps | 4 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 9 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 3 in |
| Interior Color | ANDOVER SABLE - STONE |
| Hitch Weight | 674 lbs |
| Dry Weight | 6554 lbs |
| Cargo Capacity | 1920 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 45 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 20 Lbs. |
| Water Heater Capacity | 6 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Auto Ignite Gas/Electric |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 21' Power Awning w/ Adjustable Rain Dump & LED Lighting |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| Solar Wattage | 200 watts |
| VIN | 4X4TRLF20TZ201422 |
For more information
Contact Us
Rockwood Ultra Lite 2618RD Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


