New 2026 Forest River RV Rockwood Ultra Lite 2608BS Travel Trailer
View all Rockwood Ultra Lite Floorplans
2026 2608BS Features and Options
What Our Customers Are Saying
Our propane stopped working while on a trip from Kansas City to Alaska. I stopped at Eastside and they were very helpful. A Tech even took time to help me make sure I did need a new regulator. We were able to make the repair and get back on the road. - Mark
Price:
$55,448
You Save: $5,453
Sale Price: $49,995
You Save: $5,453
Sale Price: $49,995
The Great Outdoors RV Co.
Location: Greeley, CO
Stock# 3554
Location: Greeley, CO
Stock# 3554
Stock# 3554
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 2608BS Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 2 |
| Length | 29 ft 8 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 11 ft 2 in |
| Hitch Weight | 946 lbs |
| Dry Weight | 6836 lbs |
| Cargo Capacity | 1910 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 90 gals |
| Black Water Capacity | 45 gals |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| Water Heater Type | Quick Recovery with Interior Gas/Electric Switches |
| AC BTU | 15000 btu |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 21' |
| Axle Count | 2 |
| Shower Type | Radius |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 4X4TRLB22TZ198755 |
For more information
Contact Us
Rockwood Ultra Lite 2608BS Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


