New 2026 Forest River RV Rockwood Signature R290SFK Fifth Wheel
HOT NEW MODEL! YOU HAVE TO SEE THIS UNIQUE FLOOR PLAN!
2026 R290SFK Features and Options
WE MAKE BUYING AN RV EASY WITH NO HASSLE PRICES AND NO SURPRISE FEES!
INCLUDES 2 RV DEEP CYCLE BATTERIES-UPGRADE TO 2 BATTLE BORN HEATED LITHIUM INTELLIGENT BATTERIES WITH THE SMART HUB MONITOR FOR $2,499!
This Forest River Rockwood Signature R290SFK includes these options:
- 2 RV Deep Cycle Batteries-Lithium Upgrade Available!
- $350 In Store Parts Credit
- Camper College Orientation
- 1800 Watt Inverter
- Two Tone Linen Interior
- Extra 200 Watt Solar Panel For 400 Total Watts Of Solar
- Extra Maxxair Vent Fan And Cover-Bedroom
- Extra Maxxair Vent Fan And Cover-Kitchen
- Millersburg Elite Package
- Unique New Floor Plan You Have To See
New model! More information coming soon!
What Our Customers Are Saying
The team here is awesome to work with. They went above and beyond to get us out the door even faster than usual. Service is great. Sales team is friendly and not pushy. Management and finance were great. This is a great place to purchase your RV from. - Christopher
Price:
$92,448
You Save: $25,923
Sale Price: $66,525
You Save: $25,923
Sale Price: $66,525
D&D RV Center, LLC
Location: Helena, MT
Stock# N5RW423
Location: Helena, MT
Stock# N5RW423
Stock# N5RW423
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 R290SFK Specifications
| Slides | 3 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1635 lbs |
| Dry Weight | 8705 lbs |
| Cargo Capacity | 2134 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 108 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Solar Wattage | 400 watts |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


