New 2026 Forest River RV Rockwood Signature R290SFK Fifth Wheel
SOLD! I WENT TO CARDWELL, MT!
2026 R290SFK Features and Options
INCLUDES 2 RV DEEP CYCLE BATTERIES-UPGRADE TO 2 BATTLE BORN HEATED LITHIUM INTELLIGENT BATTERIES WITH THE SMART HUB MONITOR FOR $2,499!
This Forest River Rockwood Signature R290SFK includes these options:
- 2 RV Deep Cycle Batteries-Lithium Upgrade Available!
- $350 In Store Parts Credit
- Camper College Orientation
- 1800 Watt Inverter
- Two Tone Linen Interior
- Extra 200 Watt Solar Panel For 400 Total Watts Of Solar
- Extra Maxxair Vent Fan And Cover-Bedroom
- Extra Maxxair Vent Fan And Cover-Kitchen
- Millersburg Elite Package
- Unique New Floor Plan You Have To See
New model! More information coming soon!
What Our Customers Are Saying
Randy and Tim helped us out. We needed some new batteries on our trip from Indianapolis to Bend, OR. Not only did they get us the batteries, when we needed a new connection made they drove us down to the local Napa and got us back. Also stayed open an hour past closing to make sure we were good. - Dan
D&D RV Center, LLC
Location: Helena, MT
Stock# N5RW308
Location: Helena, MT
Stock# N5RW308
Stock# N5RW308
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 R290SFK Specifications
| Slides | 3 |
| Length | 29 ft 10 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 3 in |
| Hitch Weight | 1635 lbs |
| Dry Weight | 8705 lbs |
| Cargo Capacity | 2134 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 108 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Refrigerator Type | 12 Volt |
| Number of Awnings | 1 |
| Awning Info | Power |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
For more information
Contact Us
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


