New 2026 Forest River RV Rockwood Signature R282RK Fifth Wheel
"Guaranteed, Lowest Prices in California" REAR KITCHEAN / THEATER SEATING / AUTO LEVELING / TWO 200 WAT SOLAR / SLIDE TOPPER / 2TV / TWO AC'S
View all Rockwood Signature Floorplans
2026 R282RK Features and Options
The following is a list of Additional Options besides the Standard Features come with the unit are:
- 2026 ROCKWOOD 282RK
- TWO TONE-LINEN INTERIOR
- MILLERSBURG ELITE PACKAGE
- 15K BTU 2ND ROOF A/C W/HEAT
- SLIDE TOPPER
- SMART BEDROOM TV
- KING BED IPO QUEEN BED
- EXTRA 200W ROOF SOLAR PANEL
- RVIA SEAL
What Our Customers Are Saying
RV Leaders got my attention with their website showing the best price anywhere. They followed up with impressively responsive correspondence. Everyone there was very knowledgeable, enthusiastic, and personable. I highly recommend RV Leaders & Camping Outlet. - Jim
Price:
$70,254
You Save: $13,259
Sale Price: $56,995
You Save: $13,259
Sale Price: $56,995
Best RV Center
Location: Turlock, CA
Stock# 38946
Location: Turlock, CA
Stock# 38946
Stock# 38946
To get help now on this RV, call and enter the RV ID if prompted.
2026 R282RK Specifications
| Sleeps | 3 |
| Slides | 1 |
| Length | 28 ft 11 in |
| Ext Width | 8 ft |
| Ext Height | 13 ft 2 in |
| Hitch Weight | 1356 lbs |
| Dry Weight | 7895 lbs |
| Cargo Capacity | 1988 lbs |
| Fresh Water Capacity | 54 gals |
| Grey Water Capacity | 78 gals |
| Black Water Capacity | 39 gals |
| Tire Size | 16" |
| Furnace BTU | 35000 btu |
| Available Beds | Queen |
| Refrigerator Type | 12V |
| Cooktop Burners | 3 |
| Number of Awnings | 1 |
| LP Tank Capacity | 30 lbs |
| Water Heater Capacity | 12 gal |
| Water Heater Type | Quick Recovery Auto Ignition Gas/Electric |
| TV Info | LR Smart TV |
| Awning Info | 20' Power with Adjustable Rain Dump and LED Light Strip |
| Axle Count | 2 |
| Number of LP Tanks | 2 |
| Shower Type | Standard |
| Electrical Service | 50 amp |
| VIN | 910347 |
For more information
Contact Us
Rockwood Signature R282RK Reviews
Be the first to tell other RVers what you think about this RV Write a Review
Similar RVs and Floorplans
Loading
.
Manufacturer and/or stock photographs may be used and may not be representative of the particular unit being viewed. Where an image has a stock image indicator, please confirm specific unit details with your dealer representative.


